Brak produktów
Pilotażowy program Aktywny Samorząd działa od 2012 r., jest kontynuacją programu PEGAZ dla osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie mają na celu włączyć samorządy powiatowe w aktywne działania na rzecz osób wykluczonych ze względu na niepełnosprawność. Głównym założeniem programu jest zlikwidowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestniczenie niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym oraz dostępie do edukacji. Realizatorami tego programu są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, w zależności od miejsca zamieszkania. Wsparcie udzielane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W programie nie mogą uczestniczyć samorządy powiatowe oraz osoby, które po otrzymaniu wsparcia finansowego ze środków PFRON naruszyły warunki umowy poprzez nieterminowe i nienależyte wykonywanie obowiązków zawartych w umowie oraz nie usunęli uchybień.
Realizowane formy wsparcia w programie Aktywny Samorząd
Moduł I:
Obszar A – likwidacja barier transportowych
Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym
Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się
Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej przez zapewnienie opieki dla osoby zależnej – dzieci przybywających w żłobku lub przedszkolu. Adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i które są opiekunem prawnym dziecka lub jego przedstawicielem ustawowym. Wkład własny wynosi 15%.
Moduł II – wsparcie w uzyskaniu wykształcenia w stopniu wyższym, pobierających naukę w szkole wyższej, szkole policealnej lub kolegium. Dedykowany dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wkład własny wynosi 15% dla osób będących na jednym kierunku kształcenia wyższego oraz 65% dla osób kształcących się na więcej niż jednym kierunku, a miesięczny dochód nie przekracza kwoty 764 zł netto.
Okresowość udzielania pomocy w ramach programu
Moduł I:
Moduł II- pomoc udzielana jest łącznie do dwudziestu semestrów/ półroczy różnych form szkolnictwa wyższego. Decyzję o przyznaniu dofinansowania na kolejny semestr, po wcześniejszym udzieleniu tej formy wsparcia, podejmuje organizator programu.
Realizator programu Aktywny Samorząd ma możliwość przyznać dofinansowanie, z pominięciem danych odstępów czasowych wobec osób starających się o wsparcie finansowe w sytuacjach:
Nabór wniosków
Wnioski o dofinansowanie można składać w siedzibie organizatora programu, w zależności od danego miejsca zamieszkania (w PCPR lub MOPS) oraz elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
Wniosek o dofinansowanie musi zawierać:
Do wniosku o dofinansowanie załącza się:
Wnioski sprawdzane są przez realizatora programu Aktywny Samorząd pod względem merytorycznym i formalnym. Dokonuje się tego na podstawie dokumentów złożonych razem z wnioskiem przez osobę starającą się o dofinansowanie, danych wynikających z wniosku, zasobów posiadanych przez PFRON oraz Realizatora, a także ustaleń dokonanych przy weryfikacji.
Poprzez weryfikację formalną Realizator sprawdza czy wnioskodawca spełnia wszystkie warunki uczestnictwa i ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach projektu.
Natomiast merytoryczna ocena wniosków prowadzona jest w celu wyłonienia tych z największą szansą na uzyskanie dofinansowania i przy tym mieszczą się w limitach środków z PFRON. Ocena polega na przyznaniu punktów uwzględniających preferencje związane z realizacją celów programu.
O przyznaniu wnioskowanego wsparcia lub odmowie udzielenia decyzję podejmuję Realizator. Dzieję się to na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczeniu oraz zasad określanych w programie, a także warunków obowiązujących Realizatorów na dany rok.
Po przyznaniu dofinansowania wnioskodawca zobowiązany jest do wykorzystania środków zgodnie z przeznaczeniem, a także umożliwienia PFRON oraz Realizatorom programu przeprowadzenia kontroli.
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA
Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu (KLIKNIJ TUTAJ)
Kwota dofinansowania do: 10.000 zł
Zakup fotelika
Kwota dofinansowania do 6.000 zł
wymagany wkład własny: 15%
Zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (KLIKNIJ TUTAJ)
kwota dofinansowania: 10.000 zł
z możliwością zwiększenia kwoty do 25.000 zł
wymagany wkład własny: 10 %
Pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego skutera (KLIKNIJ TUTAJ)
lub wózka inwalidzkiego elektrycznego (KLIKNIJ TUTAJ)
Kwota dofinansowania: 3.500 zł
Kwota dofinansowania do zakupu jednego akumulatora: 1.000 zł
wkład własny: brak
Zakup skutera o napędzie elektrycznym (KLIKNIJ TUTAJ) lub przystawki elektrycznej (KLIKNIJ TUTAJ) do wózka ręcznego
kwota dofinansowania – 7.500 zł
wymagany wkład własny: 25 %