Brak produktów
Pilotażowy program Aktywny Samorząd działa od 2012 r., jest kontynuacją programu PEGAZ dla osób niepełnosprawnych. Działania przewidziane w programie mają na celu włączyć samorządy powiatowe w aktywne działania na rzecz osób wykluczonych ze względu na niepełnosprawność. Głównym założeniem programu jest zlikwidowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestniczenie niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym oraz dostępie do edukacji. Realizatorami tego programu są Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, w zależności od miejsca zamieszkania. Wsparcie udzielane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W programie nie mogą uczestniczyć samorządy powiatowe oraz osoby, które po otrzymaniu wsparcia finansowego ze środków PFRON naruszyły warunki umowy poprzez nieterminowe i nienależyte wykonywanie obowiązków zawartych w umowie oraz nie usunęli uchybień.
Kwota dofinansowania do: 10.000 zł
Kwota dofinansowania do 6.000 zł
wymagany wkład własny: 15%
kwota dofinansowania: 17.600 zł
z możliwością zwiększenia kwoty do 27.500 zł
wymagany wkład własny: 10%
Kwota dofinansowania: 3.500 zł
Kwota dofinansowania do zakupu jednego akumulatora: 1.000 zł
wkład własny: brak
kwota dofinansowania – 8.250 zł
wymagany wkład własny: 10%
zadanie 1 – zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu (KLIKNIJ TUTAJ). Wsparcie kierowane do osób do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcjami narządów ruchu. Wkład własny wynosi 15% od ceny brutto.
zadanie 2 – uzyskanie prawa jazdy. Pomoc dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją ruchową. Wkład własny wynosi 25% od ceny brutto.
zadanie 3 – uzyskanie prawa jazdy. Wsparcie dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją słuchu, w stopniu potrzebującym korzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Wkład własny wynosi 25% od ceny brutto.
zadanie 4 – zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu (KLIKNIJ TUTAJ). Dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją słuchu. Wkład własny wynosi 15% od ceny brutto.
zadanie 1 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności (do 16 roku życia) lub do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcja narządu wzroku lub obu kończyn górnych. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 2 – dofinansowanie szkoleń z zakresu obsługi sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania nabytego w ramach programu Aktywny Samorząd.
zadanie 3 – pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania, adresowana do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcja narządu wzroku. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 4 – zakup sprzętu elektronicznego, jego elementów lub oprogramowania. Dla osób do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnoprawności lub osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją słuchu oraz problemami w komunikowaniu się poprzez mowę. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 5 – utrzymanie sprawności technicznej sprzętu zakupionego w ramach programu Aktywny Samorząd, Kierowane dla osób do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 1 – zakup wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym (KLIKNIJ TUTAJ). Pomoc kierowana jest do osób do 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą przemieszczanie się za pomocą wózka o napędzie ręcznym (KLIKNIJ TUTAJ) Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 2 – utrzymanie technicznej sprawności wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym (KLIKNIJ TUTAJ) lub skutera elektrycznego (KLIKNIJ TUTAJ). Dotyczy osób do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osób posiadających znaczny stopnień niepełnosprawności.
zadanie 3 – zakup protezy kończyny z nowoczesnymi zastosowaniami technicznymi – co najmniej III poziom jakości. Pomoc dla osób ze stopniem niepełnosprawności. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 4 – utrzymanie technicznej sprawności protezy kończyny posiadającej nowoczesne zastosowania techniczne (przynajmniej III poziom jakości). Pomoc dla osób ze stopniem niepełnosprawności. Wkład własny wynosi 10% od ceny brutto.
zadanie 5 - zakup skutera elektrycznego z napędem elektrycznym (KLIKNIJ TUTAJ) lub elektrycznego oprzyrządowania do wózka ręcznego (KLIKNIJ TUTAJ). Wsparcie jest dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, z dysfunkcją ruchową niepozwalającą na samodzielne poruszanie się oraz z posiadaną zgodą od lekarza specjalisty na użytkowanie sprzętu. Wkład własny wynosi 25% od ceny brutto zakupu.
Dzieci przybywających w żłobku lub przedszkolu. Adresowana do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i które są opiekunem prawnym dziecka lub jego przedstawicielem ustawowym. Wkład własny wynosi 15%.
Wsparcie w uzyskaniu wykształcenia w stopniu wyższym, pobierających naukę w szkole wyższej, szkole policealnej lub kolegium. Dedykowany dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wkład własny wynosi 15% dla osób będących na jednym kierunku kształcenia wyższego oraz 65% dla osób kształcących się na więcej niż jednym kierunku, a miesięczny dochód nie przekracza kwoty 764 zł netto.
W obszarach A i C, zadania 1-3 – pomoc udzielana jest co 3 lata, licząc od początku roku następującemu po roku, w którym została udzielona pomoc.
Obszar C, zadania 2,4 oraz obszar B, zadanie 5 – ponowne dofinansowanie jest możliwe po zakończeniu gwarancji na przedmiot lub usługę, które były już wcześniej dofinansowane.
W obszarze B, zadania 1-4 – dofinansowanie udzielone może zostać po upływie 5 lat – szacując od początku roku następującemu po roku, w którym została udzielona pomoc.
Pomoc udzielana jest łącznie do dwudziestu semestrów/ półroczy różnych form szkolnictwa wyższego. Decyzję o przyznaniu dofinansowania na kolejny semestr, po wcześniejszym udzieleniu tej formy wsparcia, podejmuje organizator programu.
Realizator programu Aktywny Samorząd ma możliwość przyznać dofinansowanie, z pominięciem danych odstępów czasowych wobec osób starających się o wsparcie finansowe w sytuacjach:
pogorszenia stanu zdrowia przez wnioskodawcę lub zmian w stanie fizycznym, nie mogą korzystać z dofinansowanego wcześniej przedmiotu ze środków PFRON
zdarzeń losowych, poprzez które beneficjent stracił przedmiot dofinansowania lub uległ on zniszczeniu w dużym stopniu uniemożliwiając naprawę i użytkowanie.
Wnioski o dofinansowanie można składać w siedzibie organizatora programu, w zależności od danego miejsca zamieszkania (w PCPR lub MOPS) oraz elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia (SOW).
moduł, obszar oraz zadanie programu
dane personalne, teleadresowe osoby niepełnosprawnej oraz nr PESEL
stan prawny i rodzaj niepełnosprawności
informacje dotyczące aktywności zawodowej lub aktualnie realizowany etap kształcenia
rodzaj gospodarstwa domowego oraz wysokość miesięcznego dochodu
w przypadku I modułu specyfikację przedmiotu dofinansowania
wysokość kwoty wnioskowanej
uzasadnienie wniosku
oświadczenie o posiadaniu środków na wkład własny
informację o korzystaniu z środków PFRON w ciągu ostatnich 3 lat
kserokopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
kserokopię aktu urodzenia – gdy wniosek dotyczy osób niepełnoletnich
oświadczenie wnioskodawcy o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych
oświadczenie o wysokości miesięcznego dochodu
zaświadczenie od lekarza specjalisty wyrażające zgodę na użytkowanie przedmiotu dofinansowania – jeśli jest wymagane
fakturę proformę
Wnioski sprawdzane są przez realizatora programu Aktywny Samorząd pod względem merytorycznym i formalnym. Dokonuje się tego na podstawie dokumentów złożonych razem z wnioskiem przez osobę starającą się o dofinansowanie, danych wynikających z wniosku, zasobów posiadanych przez PFRON oraz Realizatora, a także ustaleń dokonanych przy weryfikacji.
Poprzez weryfikację formalną Realizator sprawdza czy wnioskodawca spełnia wszystkie warunki uczestnictwa i ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach projektu.
Natomiast merytoryczna ocena wniosków prowadzona jest w celu wyłonienia tych z największą szansą na uzyskanie dofinansowania i przy tym mieszczą się w limitach środków z PFRON. Ocena polega na przyznaniu punktów uwzględniających preferencje związane z realizacją celów programu.
O przyznaniu wnioskowanego wsparcia lub odmowie udzielenia decyzję podejmuję Realizator. Dzieję się to na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczeniu oraz zasad określanych w programie, a także warunków obowiązujących Realizatorów na dany rok.
Po przyznaniu dofinansowania wnioskodawca zobowiązany jest do wykorzystania środków zgodnie z przeznaczeniem, a także umożliwienia PFRON oraz Realizatorom programu przeprowadzenia kontroli.